Wielki sukces – byle nie spocząć na laurach

  

Kiedy miałem parę lat i w domu była mowa o różnych krajach, pytałem mamę: „A czy oni lubią Polaków?”. Z czasem zrozumiałem, że słowa „lubić” czy „kochać” nie istnieją w języku polityki międzynarodowej.

To obszar twardej gry, w której odnosi się zwycięstwa, ale nie wolno, mówiąc marszałkiem Piłsudskim, „spocząć na laurach” – bo to oznaczałoby zaproszenie szybkiej porażki. Polska odniosła olbrzymi sukces w negocjacjach w kwestii podziału antykryzysowych środków unijnych: jesteśmy na czwartym miejscu, gdy chodzi o dotacje bezzwrotne, i na trzecim, biorąc pod uwagę dodatkowo pożyczki. Osiągnęliśmy bardzo wiele – ale przecież walka trwa. Na czerwcowym szczycie Unii te ustalenia będzie starał się obalić tzw. klub skąpców: Holandia, Szwecja, Dania i Austria. Gdy jest walka o pieniądze z Unii Europejskiej, potężne pieniądze, kończą się sentymenty, komunały o europejskiej solidarności, banały o europejskiej integracji i bla-bla o europejskiej jedności. Ten mecz o pozycję ekonomiczną i polityczną Polski na arenie międzynarodowej nigdy się nie skończy. Warto o tym wiedzieć, ale warto też cieszyć się, że do przerwy w meczu o miliardy euro prowadzimy więcej niż 1 do 0.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts