O spotkaniu małżonki prezydenta z uczestniczkami misji wojskowych poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Jak zaznaczono, uczestniczki piątkowego spotkania służyły i pracowały w Afganistanie, Iraku, Katarze, Libanie i Kosowie. „Zajmowały się m.in. analizowaniem potencjalnych zagrożeń i ich wpływem na realizację misji, czy pozyskiwaniem i interpretowaniem informacji rozpoznawczych z rejonu działań. Podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych weteranki były odpowiedzialne również za działania pomocowe i humanitarne, w tym m.in. organizację leczenia irackich i afgańskich dzieci, zapewnianie pomocy szkołom, domom dziecka, szpitalom oraz ludności cywilnej” - dodano.

Podkreślono, że uczestniczki misji „mówiły o służbie w kraju i za granicą – o szkoleniu, odbytych misjach, zdobytym doświadczeniu i współdziałaniu z koalicjantami oraz ludnością z miejsc objętych konfliktem, a także o o trudach działań w rejonach największego ryzyka i oddaniu ojczyźnie, jak również o życiu osobistym: rozłące z rodzinami i wychowaniu dzieci”.

Pierwsza dama zwróciła uwagę na „niezwykłą odwagę i wyszkolenie pań, podkreślając, że przygotowanie kobiet służących w wojsku nie odbiega w żadnym stopniu od doświadczenia ich kolegów, a sumiennością i determinacją panie często wyprzedzają mężczyzn” - czytamy w komunikacie.

Małżonka prezydenta pogratulowała sukcesów, podkreślając, że „zdaje sobie sprawę z tego, że społecznie wciąż od kobiet wymaga się więcej – szczególnie w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn”. Podziękowała także weterankom za „poświęcenie i służbę na rzecz Polski oraz życzyła wszelkich sukcesów zawodowych i spełnienia marzeń”.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.