Ważący 14 ton kamień pomnikowy przywieziono dzień wcześniej z Litwy. Jest na nim wykuty herb Pogoni i napis w dwóch językach:

Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo.

Został ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego przy głównej alei na Wzgórzu Pomnikowym.

Uczestniczący w piątkowej prezentacji głazu ambasador Republiki Litwy Eduardas Borisovas mówił, że przedsięwzięcie udało się zrealizować, dzięki dobrej współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gminą i samorządem woj. warmińsko-mazurskiego. Podkreślił, że jest to dar dla Polaków od narodu litewskiego, a wykonanie obelisku było inicjatywą społeczną, sfinansowaną z publicznej zbiórki.

Ambasador powiedział też, że Bitwa po Grunwaldem jest symbolem wspólnej historii, który łączy oba nasze narody. Jak mówił, pamięć o tym zwycięstwie jest ważna także dla współczesnych obywateli Litwy. Przypomniał, że nawet w czasach sowieckich działały zespoły sportowe po nazwą Żalgiris, co jest litewskim odpowiednikiem nazwy Grunwald.

Bitwa Grunwaldzka była jednym z momentów, które pomagały narodowi litewskiemu przeżyć lata okupacji i widzieć światło w końcu tunelu, że mamy coś, z czego możemy być dumni.

– stwierdził.

Obelisk jest inicjatywą społeczności litewskiej, m.in. Związku Litewskiej Szlachty i Klubu Oficerów w Wilnie. Formę upamiętnienia uzgodniono ze stroną polską. Porozumienie w tej sprawie ambasada podpisała pod koniec ubiegłego roku z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się 15 lipca podczas obchodów 610 rocznicy bitwy. W tym dniu odbędzie się również Apel Grunwaldzki.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe będą skromniejsze niż początkowo planowano. Z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem nie odbędą się plenerowe Dni Grunwaldu ani inscenizacja bitwy, która co roku przyciągała kilkadziesiąt tysięcy widzów.