Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca portal Otodom zaprezentował wyniki Rankingu Dzielnic w kategorii infrastruktura dla dzieci. Wynik jest zaskakujący - najwięcej atrakcji dla dzieci ma nie Warszawa, Poznań czy Kraków a Katowice.

- Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy – podkreśla Jarosław Krawczyk, rzecznik Otodom. 

- By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce – dodaje.

Wygrały Katowice, które zostały docenione dzięki m.in. słynnemu w śląskim regionie Osiedlu Tysiąclecia. 

- To bezkonkurencyjny numer 1 w Katowicach. Dzielnica ta została najwyżej oceniona przez mieszkańców (4,46) i obroniła tytuł zwycięzcy w kategorii infrastruktura dla dzieci Rankingu Dzielnic Katowic. Wyprzedziła Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,39), Giszowiec (4,27) oraz Dąb (4,26). Warto zaznaczyć, że Osiedle Tysiąclecia zajęło 2 miejsce w ogólnopolskim rankingu wszystkich dzielnic w Polsce – podkreśla Krawczyk. 

- Rodzice z dziećmi w tej części miasta mają duży wybór, jeśli chodzi o różnorodność miejsc do spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami. Co więcej, nie powinni martwić się także o edukację najmłodszych, bo Osiedle Tysiąclecia wypadło najlepiej pod względem dostępu do szkół i przedszkoli - dodaje.

Dodajmy, że Osiedle Tysiąclecia (potocznie zwane na Śląsku Tauzen) jest największym osiedlem w Katowicach i jednym z największych w Polsce. Kibice piłkarscy kojarzą je z racji bliskiego sąsiedztwa Stadionu Śląskiego, a dzieci – ZOO i Parku Śląskiego. Położone jest w północno-zachodniej części miasta, a z trzech stron otoczone jest przez miasto Chorzów (z czwartej, wschodniej są katowickie dzielnice Dąb i Załęże). 

Osiedle składa się z kilkudziesięciu bardzo wysokich bloków i zamieszkuje je około 25 tys. osób. W pobliżu znajduje się wiele innych atrakcji, jak Wesołe Miasteczko, Silesia City Center, Planetarium, a także stadiony: GKS (Bukowa) i Ruch (Cicha). Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane, od wschodu przebiega najruchliwsza linia tramwajowa w Polsce (Katowice-Bytom) oraz ul. Chorzowska. Z racji dobrej komunikacji i ogólnej ‚wielkomiejskości’ na osiedlu chętnie zamieszkują osoby młode, studenci, obcokrajowcy. Charakterystyczne budynki dzielnicy to bloki wyglądające jak kukurydze.

Na drugim miejscu zestawienia Otodom znalazł się Poznań (3,89) a na trzecim Białystok (3,87). - Warto zaznaczyć, że między pierwszym, a ostatnim miejscem w rankingu różnica wyniosła zaledwie 0,31 punktu – podkreśla rzecznik.

- Najlepszą dzielnicą w zestawieniu ogólnopolskim okazało się osiedle Zawadzkiego-Klonowica w Szczecinie, które otrzymało aż 4,48 punktu - dodaje. 

Wielkopłytowe osiedle, znajdujące się w obrębie dzielnicy Zachód, ma bogatą ofertę placówek edukacyjnych, na różnym szczeblu edukacji. Na terenie osiedla znajdują się szkoły podstawowe, licea w formule prywatnej i publicznej, przedszkola, zespół szkół ogólnokształcących, szkoła muzyczna oraz szkoła zawodowa. W chwilach wolnych od nauki młodzi szczecinianie mogą udać się na place zabaw, czy skorzystać z atrakcji oferowanych przez halę widowiskowo-sportową Netto Arena.

Warto dodać, że wiele gmin korzysta z rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 MALUCH +. W 2020 r. pomoc świadczona jest w zakresie m.in. kosztów bieżącego funkcjonowania żłobków, a pomoc można otrzymać na zakup pomocy i wyposażenia żłobka, wynagrodzenie personelu, media i inne wydatkami bieżące. Gminy otrzymują też rządowe granty na inne formy pomoc rodzinom i dzieciom – a więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina/maluch-2022.
 Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl