Departament poinformował, że zmiany dokonano po otrzymaniu wyników sekcji zwłok zmarłych. W 169 przypadkach zmarli byli wcześniej badani na obecność koronawirusa, ale wynik testu (z niewiadomych przyczyn) był negatywny.

Na stolicę Rosji przypadała podczas tygodni epidemii ponad połowa wszystkich zakażeń, tak więc sytuacja w Moskwie może być wskaźnikiem dla sytuacji w całym kraju. Władze stolicy rekomendowały regionom stosowanie tej nowej metody obliczeń. Jeśli dane w innych częściach kraju zostaną skorygowane według nowych zasad, to statystyki zgonów z powodu koronawirusa w Rosji wzrosną. Może to dotyczyć w szczególności republik i regionów Federacji Rosyjskiej na Kaukazie Północnym, gdzie ogniskiem infekcji pozostaje republika Dagestanu.

Tymczasem kolejnych 232 pacjentów z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek sztab ds. walki z epidemią. Jest to najwyższy dobowy wskaźnik zgonów, poprzedniej doby zmarły 174 osoby. Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła tym samym do 4374.

Liczba zakażeń zwiększyła się o 8572 w ciągu minionej doby i sięga teraz 387623. Liczba osób, które opuściły szpitale od czwartku wyniosła 8264, wynosi więc niewiele mniej, niż liczba nowych infekcji. Ogółem od początku pandemii wyleczyło się w Rosji z koronawirusa 159257 osób.

Podczas gdy przyrost zakażeń w Rosji spada, przy niewielkich tylko wahaniach, to liczba zgonów rośnie. Władze zapowiadały wcześniej, że śmiertelność będzie rosnąć, ponieważ w szpitalach wielu chorych jest w stanie ciężkim.