Najważniejsze święto polskich dzieci – Dzień Dziecka, pierwotnie ustanowione, by upowszechniać cele i ideały dotyczące praw dziecka, dzisiaj kojarzy się przede wszystkim z czasem radości, zabawy i wręczania podarunków nie tylko najmłodszym, przecież w oczach rodziców dziećmi jesteśmy bez względu na wiek. I chociaż to „tylko” prezent, to co roku rzesze rodziców zastanawiają się, co wywoła szczery uśmiech i zadowolenie obdarowanych.

Podczas badania (na wybranej grupie Polaków w ramach kampanii Słodka Równowaga) okazało się, że prezenty, z których naszym zdaniem dzieci cieszą się najbardziej to nie te, które w tym roku mamy na swojej liście zakupowej. Do rozbieżności pomiędzy tym, co planujemy kupić, a tym co podoba się dzieciom, mogą przyczyniać się nie tylko ograniczenia finansowe, ale również cel wychowawczy rodziców. Na szczęście sondaż może być także wskazówką, jak wybrać prezent, który może pogodzić interesy obu stron i który u większości dzieci od lat wywołuje radość. Są nim słodycze.

Z czego dzieci cieszą się najbardziej? 
Zdaniem Polaków prezentem z okazji Dnia Dziecka, który przynosi najmłodszym największą radość są gadżety i sprzęt elektroniczny – uważa tak co trzeci z nas. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się także gry elektroniczne (27%) i słodycze (26%). To TOP 3 najbardziej pożądanych prezentów przez dzieci w 2020 roku.  

Co na to rodzice?
W tym roku najwięcej dzieci otrzyma książkę (25%) i pieniądze (24%), na te podarunki wskazał co czwarty badany. Wielu z nas planuje kupić swojemu dziecku zabawkę edukacyjną (22%) czy grę planszową lub puzzle (20%). Część Polaków decyduje się na tzw. „czasoprezent”, czyli wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w formie wyjścia lub wyjazdu (20%).

Wyniki badania pokazują, że spore grono rodziców myśląc o Dniu Dziecka decyduje się na prezenty praktyczne, które w powszechnej opinii wspierają rozwój dziecka, jak: zabawka edukacyjna czy książka. Zatem prezent powinien być rozwijający i pomagać w kształceniu nowych umiejętności. W tym ujęciu satysfakcja dzieci często schodzi niestety na dalszy plan, prezent przede wszystkim „ma uczyć”, a nie tylko „bawić”.

Słodki prezent - czekolada, lody i jajko niespodzianka 
Co ciekawe, według badania trafionym prezentem na Dzień Dziecka okazują się słodycze, które mogą pogodzić oczekiwania dzieci i interes rodziców. Są one w zakupowych planach dorosłych i raczej nie nadwyrężą naszego budżetu, a przy tym wywołają uśmiech u niejednego małego smakosza. Słodki upominek może być drobnym dodatkiem lub stanowić element wspólnego świętowania. Dla dzieci najchętniej wybieramy słodycze w formie czekolady (aż 44%), lodów (32%) i jajka niespodzianki (29%). To dla wielu dorosłych smaki dzieciństwa.