Gen. Roja – jeden z najdzielniejszych żołnierzy Legionów Polskich

„Gen. Bolesław Roja był jednym z najdzielniejszych oficerów Legionów, człowiekiem ogromnej brawury i odwagi” – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. Konferencja prasowa w 80. rocznicę śmierci twórcy i dowódcy słynnego 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Gen. Bolesław Roja został zamordowany 27 maja w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. W miejscu jego śmierci stanął pomnik upamiętniający generała. Pomnik powstał na wniosek środowiska kombatantów ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Czwartak w Kielcach. Powstanie monumentu było wynikiem wieloletniej współpracy Urzędu Miasta Kielce, instytucji pamięci w Berlinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej, który współfinansował upamiętnienie.

ipn.gov.pl

Generał Roja był twórcą 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, który w okresie międzywojennym stacjonował w Kielcach.

Społeczność Kielc o tym pamięta. Dla Instytutu Pamięci Narodowej bardzo ważne jest, że ta pamięć tam dalej trwa. Ale równie ważne jest, aby pamięć o takich ludziach trwała także poza granicami Polski.

– podkreślił Szarek, który przypomniał, że w Sachsenhausen poniosło także śmierć wielu profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W niemieckim obozie został również zamordowany generał Stefan Rowecki-Grot. Pomnik generała Roi stanął obok miejsca, w którym upamiętniony jest dowódca Armii Krajowej.

Oficjalne uroczystości przy nowo powstałym pomniku gen. Roi miały odbyć się 19 kwietnia na terenie niemieckiego obozu, ale ze względu na pandemię koronawirusa zostały przeniesione na przyszłoroczne międzynarodowe obchody wyzwolenia obozu.

 

Źródło: pap.pl

#gen. Bolesław Roja #Legiony Polskie #Kielce #IPN

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo