Start Falcon 9 odłożony. Misję udaremniła niesprzyjająca pogoda

Start rakiety Falcon 9 nie odbędzie się w środę z powodu niesprzyjającej pogody - przekazano. Najbliższy start możliwy będzie dopiero w sobotę. W rakiecie Falcon 9 w załogowej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdowali się już astronauci.

twitter.com / @NASA

Decyzję o odwołaniu procedury startu podjęto ze względów bezpieczeństwa z powodu przekraczających normy wyładowań atmosferycznych. Oprócz niesprzyjającej pogody w rozpoczętej procedurze startu nie wykryto żadnych błędów.

Start rakiety Falcon 9 na niską okołoziemską orbitę planowano na godzinę 22.33 polskiego czasu. Na miejscu obecny jest prezydent USA Donald Trump.

NASA już wcześniej ostrzegała, że możliwe jest przełożenie misji z powodu warunków atmosferycznych. Niebo nad kosmodromem na Przylądku Canaveral na Florydzie jest zachmurzone.

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniesie rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wzniesie więc astronautów pojazd wyprodukowany przez prywatną firmę.

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psycho-fizyczną.

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#astronauci #Falcon 9 #rakieta #NASA #USA #Donald Trump

tm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo