Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 5 czerwca o godz. 20.20 modlitwą różańcową. Apel Jasnogórski o godz. 21. poprowadzi moderator krajowy Żywego Różańca, ks. Jacek Gancarek. Weźmie w nim także udział metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Z kolei w sobotę 6 czerwca o godz. 13.30 odbędzie się msza św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

- Droga różańca jest zawsze obecnością w szkole Maryi, która uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu

 - powiedział abp Wacław Depo w specjalnym multimedialnym przesłaniu. Zachęcił, aby wraz z Najświętszą Maryją Pannę iść do Jezusa, aby to "on kształtował umysły i serca Polaków".

Niech ta modlitwa - jak uczył nas Jan Paweł II, pulsuje naszym codziennym życiem

 - powiedział metropolita częstochowski.

Z okazji pielgrzymki specjalne słowo przygotował także Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Zachęca w nim, aby każdego dnia do rozważań różańcowych dołączyć zawierzenie siebie Matce Bożej, czczonej, jako "Uzdrowienie Chorych". Przypomina również, że Stowarzyszenie Żywy Różaniec modli się w intencjach papieskich.

Podczas pielgrzymki rozpocznie się trzeci rok Wielkiej Nowenny przed jubileuszem 200-lecia założenia Żywego Różańca przez sługę Bożą Paulinę Jaricot. Będzie on przebiegał pod hasłem "Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem". Celem nowenny jest nie tylko poznanie duchowość założycielki, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na aktualność zostawionego przez nią przesłania.

W związku z przygotowaniami do jubileuszu członkowie stowarzyszenia otrzymali zadanie, aby w każdym roku nowenny zaprosić jedną osobę do odmawiania i rozważania codziennie jednej tajemnicy różańca we wspólnocie Żywego Różańca.

Pamiątką z tegorocznej pielgrzymki będzie obrazek z wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego z modlitwą "Aktu osobistego oddania Matce Bożej".

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną w 1826 r. w Lyonie, przez sługę Bożą Paulinę Jaricot. Został zatwierdzony przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce znany był już pod koniec XIX w.

Do Stowarzyszenia Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w statucie Stowarzyszenia Żywy Różaniec i zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski. Jej członkowie, modlą się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, zawierzają Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Kościół i świat. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek. 

- Całość pielgrzymki będzie transmitowana za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl – podano.