Kosiniak Kamysz pytany na konferencji prasowej w Warszawie o senackie prace nad ustawą o wyborach prezydenckich podkreślił, że jemu zależy przede wszystkim na rzetelnym przeprowadzeniu głosowania. Zapowiedział zgłoszenie własnego rozwiązania w tej sprawie.

Podkreślił, że Koalicja Polska będzie dążyła do porozumienia w kwestii organizacji wyborów. Jak zauważył, do przeprowadzenia rzetelnych wyborów konieczne jest dobrze przygotowane prawo oraz wypracowanie politycznego porozumienia.

Jak zaznaczył, rolą polityków jest znalezienie wyjścia z obecnej sytuacji.

We wtorek trzy połączone senackie komisje kontynuowały prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. - ich posiedzenie przerwano do poniedziałku. Tego samego dnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do Grodzkiego, aby Senat przyjął tę ustawę jeszcze w tym tygodniu.

Kosiniak-Kamysz na konferencji przekonywał również, że PSL Koalicja Polska jest jedyną formacją, która mówi o zmianach ustrojowych czy powołaniu izby samorządowej. Przekonywał, że konieczne jest ustanowienie sołectw oraz rad osiedli jako pierwszej instancji samorządowej. Podkreślił również, że należy znowelizować ustawę o dochodach samorządów, aby wpływy z VAT gwarantowały stabilność jednostek samorządu.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, samorządy utraciły w ostatnich latach możliwość decydowania w wielu kwestiach dotyczących życia ich mieszkańców. "Jestem gorącym zwolennikiem Rzeczpospolitej samorządowej, demokracji bezpośredniej, ustroju, który gwarantuję kontrolę społeczną" - zaznaczył szef PSL.

Podkreślił również, że jest za wprowadzeniem bonu inwestycyjnego dla samorządów, zwrotu podatku VAT z inwestycji samorządowych, nowych zasad finansowania oświaty oraz oddłużeniem szpitali, szczególnie powiatowych.

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że samorządowcy będą mieć w nim swojego "reprezentanta i ambasadora".