Kiedy unijny szczyt w sprawie budżetu? Charles Michel ogłosił datę

"Szefowie państw i rządów zajmą się propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i środków na obudowę gospodarczą podczas szczytu zaplanowanego na 19 czerwca" - poinformował dziś przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Charles Michel
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

- Należy zrobić wszystko, aby osiągnąć porozumienie przed wakacyjną przerwą. Pandemia dotknęła naszych obywateli i firmy, bezzwłocznie potrzebują oni ukierunkowanej pomocy

 - oświadczył Belg.

Z nieoficjalnych źródeł unijnych wynika, że na razie nie jest przesądzone, czy szefowie państw i rządów mają osobiście zjawić się w Brukseli, czy dyskusje będą zorganizowane w formie wideokonferencji. Wcześniej wielu dyplomatów zwracało uwagę, że negocjacje i wypracowanie porozumienie będzie niemożliwe bez fizycznego spotkania liderów.

Michel ocenił, że propozycja Komisji Europejskiej ws. wieloletniego budżetu i funduszu na rzecz obudowy to ważny krok w procesie decyzyjnym, który pomoże ukierunkować wsparcie na sektory i regiony najbardziej dotknięte pandemią COVID-19.

- Wzywam wszystkie państwa członkowskie do szybkiego przeanalizowania wniosku Komisji i konstruktywnej pracy na rzecz kompromisu w najlepszym interesie Unii

 - zaapelował Michel.

Z projektu Komisji Europejskiej wynika, że budżet unijny na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego. Projekt proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków Unii Europejskiej, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Charles Michel #Szczyt #Unia Europejska #budżet

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo