Adam Małysz, jeden z najbardziej znanych ewangelików w Polsce, został odznaczony medalem przez parafię z okazji 500. rocznicy Reformacji. Jubileusz świętowaliśmy w 2017 r., ale dotychczas nie było sposobności, by go wręczyć. Czekaliśmy trzy lata. W środę nadarzyła się okazja, bo kadra skoczków przebywa w Szczyrku na zgrupowaniu

– powiedział  ks. Byrt.

Duchowny przypomniał, że Małysz wielokrotnie wspierał projekty charytatywne szczyrkowskich luteranów. Przekazywał m.in. piłki dla dzieci, budki dla ptaków, a także zasadził drzewko w Ogrodzie Reformacji przy kościele.

Nasza parafia ewangelicka przygotowała medale na 500. rocznicę Reformacji i odznaczyła nimi tych, którzy pomagają nam w różnych projektach. Cieszę się, że przed urodzinami Kościoła - świętami Zesłania Ducha Św. mogliśmy odznaczyć Adama Małysza

 – powiedział duchowny.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra, godło reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: „Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska”. Został wykonany z mosiądzu.

Medal w przeszłości otrzymali m.in. papież Franciszek, prezydent Andrzej Duda, były premier i były przewodniczący PE Jerzy Buzek, skoczkowie narciarscy Piotr Żyła, Kamil Stoch i Maciej Kot oraz trener Jan Szturc.

Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą daje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.