"Mała książka - wielki człowiek" to kampania proczytelnicza prowadzona przez Instytut Książki od grudnia 2017 roku. Od tego czasu na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce rozdawane są Wyprawki Czytelnicze wszystkim nowo narodzonym dzieciom, a od 2018 roku specjalne książkowe pakiety trafiają także do dzieci w wieku przedszkolnym za pośrednictwem bibliotek publicznych.

Na stronie IK wyjaśniono, że "każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…" dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika". "Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania" - dodano.

Poinformowano, że w wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. "Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego" - podkreślono.

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie (także te, które brały udział w poprzedniej edycji) proszone są o wypełnienie do 20 czerwca formularza zgłoszeniowego: https://form.makplus.pl/.

Jak przekazano, "udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki". "Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy" - zaznaczono.

W książce "Pierwsze czytanki dla…" znajduje się zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w których przeczytać można zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. "W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. Szatę graficzną przygotował Mistrz polskiej ilustracji dziecięcej - Józef Wilkoń" - podano na stronie IK.

Broszura dla rodziców "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki" – to praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Z kolei Karta Małego Czytelnika – to karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne "Mała książka – wielki człowiek". Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.