Przez ostatni rok obowiązki dyrektora muzeum pełnił Marcin Adamczewski. Dmitrowicz dotychczas pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. muzealnych Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Odpowiadał m.in. za opracowanie scenariusza merytorycznego ekspozycji stałej, budowę i rozwój działów: edukacji, zbiorów oraz wolontariatu, promocję działalności muzeum w mediach, współorganizował wydarzenia takie jak Noc Muzeów, wystawy plenerowe czy lekcje pokazowe.

MKiDN podało, że mowo mianowany dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z wykształcenia jest historykiem. "Ukończył również studia dziennikarskie. Pracował jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących – XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie oraz Szkole Podstawowej „Żagle”, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia „Sternik”" - przekazano.

Poinformowano, że tworzył i koordynował kanał tematyczny polskieradio.pl/Historia, współpracował z TV Republika, Radiem Wnet oraz Polskim Radiem Bis. "Obecnie współpracuje i publikuje na łamach: Do Rzeczy, Historia do Rzeczy, Bitwy Tytanów (dwumiesięcznik Do Rzeczy i Historia do Rzeczy), W Sieci Historia, Kurier Wnet, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska, Nowe Państwo, portal niezależna.pl, portal telewizjarepublika.pl, portal wnet.fm" - napisano w komunikacie resortu.

Dodano, że Dmitrowicz prowadzi także prezentacje historyczne dla Muzeum Historii Polski m.in. dot. II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i wojny 1920 roku. "W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia najnowsza, problemy współczesnego świata, głównie Europy Środkowo–Wschodniej, kultura i historia dawnych Kresów Wschodnich" - wskazano.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to pierwsza instytucja poświęcona dwóm wybitnym ludziom polskiego Kościoła. Znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, 26 metrów ponad ziemią na wysokości ósmego piętra. Ekspozycja zajmuje ponad 3000 m2 powierzchni - jej celem jest upamiętnienie roli jaką odegrali św. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński w najnowszej historii Polski oraz świata.

Muzeum zostało utworzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską 11 kwietnia 2016 r. Rolą Muzeum jest gromadzenie pamiątek po obu patronach, upowszechnianie wiedzy o ich dokonaniach i spuściźnie intelektualnej, jak również prowadzenie działalności edukacyjnej. Badania naukowe w dziedzinie najnowszej historii Polski umożliwią pogłębioną refleksję nad życiem i nauczaniem Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia.

"W latach 2016-2019 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: 23 mln 420 tys. zł na budowę siedziby i przygotowanie ekspozycji oraz 8 mln 435 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności. Muzeum realizowało również projekt z Programu Niepodległa +Na drodze do Niepodległej. Ojcowie Wolności – Jan Paweł II i Stefan Wyszyński+ o wartości 386 tys. zł. W 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnił Muzeum dotację w wysokości 6 mln 859 tys. zł na prowadzenie bieżącej działalności" - przypomniano w komunikacie ministerstwa.

29 lutego br. – cztery lata po powołaniu instytucji – nastąpiło otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie, po chwilowym zamknięciu z powodu pandemii koronawirusa, muzeum jest ponownie dostępne dla zwiedzających w godzinach 12-18.