Bank Mleka Kobiecego z najcenniejszym darem

Ponad 360 litrów mleka przekazały dawczynie do szczecińskiego Banku Mleka Kobiecego w ciągu dwóch lat jego działania. Mleko pomaga wcześniakom i noworodkom, których nie mogą karmić własne mamy.

Ben_Kerckx

Honorowe dawczynie przekazały mleko, które pomogło ponad 280 noworodkom – przekazała rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Bogna Bartkiewicz.

"Najdłuższy czas współpracy z Bankiem jednej z dawczyń to 9 miesięcy. A w ubiegłym tygodniu zgłosiła się do nas mama, która będzie nas wspierać po raz drugi – przy karmieniu swego drugiego dziecka"

– wskazała rzeczniczka.

Mleko z banku działającego w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach przekazywane jest także noworodkom ze szpitala "Zdroje". Planowana jest też współpraca ze szpitalem klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z oddziałem w Policach.

Honorową dawczynią mleka – jak poinformowano na stronie banku – może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, prowadząca higieniczny tryb życia, bez nałogów, która ma nadmiar swojego pokarmu, przekraczający potrzeby jej dziecka.

Dawczynie przechodzą weryfikację stanu zdrowia i są badane pod kątem występowania zakażeń (m.in. HIV i HCV). Także oddawany pokarm jest poddawany badaniu: oceniana jest m.in. zawartość białka i tłuszczu. Pokarm jest pasteryzowany, zamrażany i przechowywany w banku.

Mleko z banku jest zalecane przez lekarzy – jak wskazano – przy leczeniu dzieci, u których rozpoznano wcześniactwo, martwicze zapalenie jelit czy zespół złego wchłaniania, a także w przypadku niektórych wad wrodzonych oraz niedoborach immunologicznych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo