Zielone światło dla obwodnicy Łęcznej

Program inwestycji ws. budowy obwodnicy Łęcznej (Lubelskie) podpisał wiceminister infrastruktury Rafał Weber – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Trasa powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

https://www.gddkia.gov.pl/

Plan inwestycji dla budowy obwodnicy Łęcznej to dokument konieczny do jej rozpoczęcia. Jego podpisanie przez wiceministra pozwala drogowcom na podjęcie prac przygotowawczych i projektowych nowej drogi.

„Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, w obecności m.in. Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych, podpisał program inwestycji dla budowy obwodnicy Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82”

– podał lubelski oddział GDDKiA w komunikacie prasowym.

Jak poinformowano, zadanie dotyczy budowy nowego odcinka drogi szybkiego ruchu. Inwestycja obejmie też budowę obiektów inżynierskich - czyli wiaduktów, mostów, skrzyżowań, a także dróg niższych kategorii, zapewniających dojazd z terenów przyległych do drogi krajowej nr 48. Powstaną także m.in. zatoki autobusowe, oświetlenie oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Łęcznej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i podróżnych.

„Dzięki nowej drodze poprawi się płynność i komfort jazdy. Inwestycja pozytywnie wpłynie także na przepustowość ciągu komunikacyjnego DK82 z Lublina w kierunku kopalni węgla Bogdanka, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Poleskiego Parku Narodowego i Włodawy”

– napisano w komunikacie.

GDDKiA podkreśla, że proces inwestycyjny dla obwodnicy Łęcznej dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym - opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej.

„Oznacza to, że dokładny przebieg drogi nie został jeszcze ustalony” – czytamy w komunikacie.

Obwodnica Łęcznej, w ciągu drogi krajowej nr 48, jest jedną z siedmiu obwodnic w woj. lubelskim – obok Janowa Lubelskiego, Gorajca, Szczebrzeszyna, Dzwoli, Łukowa i Zamościa – która ma powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Program ten, ogłoszony w lutym, ma być realizowany w latach 2020-2030. Wartość inwestycji zaplanowanych w programie jest szacowana na 28 mld zł. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo