W dystrybucję było zaangażowanych 20 żołnierzy z batalionów z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia i Sanoka. Wykorzystanych zostało również 9 pojazdów wojskowych.

Jak dodał kpt. Sura, płyn dezynfekujący pobierany był z Wojewódzkiego Magazynu Obrony Cywilnej, a następnie przewożony pod wskazane adresy.

Płyn dezynfekcyjny dostarczyliśmy do 179 placówek edukacyjnych. Zadanie to wykonaliśmy na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart

– podkreślił rzecznik.

Wyposażenie szkół w płyny dezynfekcyjne związane jest z decyzją rządu o możliwości m.in. wznowienia nauczania w klasach I-III.

Jak przypomniał dowódca brygady płk Dariusz Słota, terytorialsi od początku pandemii pomagają m.in. samorządów DPS-om i placówkom medycznym.

W tym trudnym czasie wspomagamy żołnierzy AK, podziemia niepodległościowego oraz osoby starsze. Wsparcia w zakresie dystrybucji żywności i płynów dezynfekujących udzielamy również dla Gminnych - i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas czy PCK. Do tej pory dla potrzebujących osób i wsparcia samorządów, żołnierze z banków żywności i magazynów centralnych dostarczyli ponad 350 ton produktów"

– zaznaczył.

Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna". Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 250 żołnierzy z podkarpackiej brygady. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu.