“Parafia”- to nazwa aplikacji wykorzystywanej w diecezji w rejonie miasta Oristano. Jej autorem jest student uniwersytetu, zaangażowany w życie miejscowej wspólnoty wiernych.

Rozwiązanie to może być stosowane na szerszą skalę także w innych rejonach kraju, bo – jak się zauważa - pomaga zrealizować porozumienie zawarte przez rząd i episkopat w sprawie zasad udziału w mszach przy zaostrzonym reżimie sanitarnym, co wiąże się z wyznaczeniem limitu uczestników.

- W długich tygodniach kwarantanny myśleliśmy o tym, jak zorganizować powrót ludzi do kościoła humanizując media społecznościowe i nowe technologie

- powiedział ksiądz Emanuele Deidda z biura informatycznego diecezji Ales Terralba.

Parafia, która przyłącza się do systemu rezerwacji musi wskazać dostępne miejsca dla wiernych i godziny mszy. Użytkownik wybiera termin i miejsce w kościele.

Druga możliwość to wydrukowanie specjalnego kodu, który zapewnia wstęp na mszę. Osoby, które nie posługują się smartfonami, mogą zadzwonić pod bezpłatny numer i w ten sposób zarezerwować miejsce w kościele.

We Włoszech msze z udziałem wiernych przywrócone zostały 18 maja, po dwóch miesiącach przerwy. Zgodnie z zaleceniami, wierni uczestniczący w mszach i nabożeństwach muszą zachować od siebie odległość 1,5 m i mieć na twarzy maseczki ochronne. Specjalne obostrzenia wprowadzone również dla szafarzy komunii św., którzy muszą zakładać jednorazowe rękawiczki i maseczki.

Pomysł rezerwacji, czy raczej zapisów na konkretne msze św. można było dostrzec również w Polsce, szczególnie w dobie najostrzejszych ograniczeń, gdy w kościołach podczas mszy i nabożeństw uczestniczyć mogło nie więcej niż 5 wiernych. System taki wprowadzony był m.in. w parafii w Mierzynie koło Szczecina, o której zrobiło się głośno, gdy w Niedzielę Palmową zaplanowano tam... 46 mszy św.