Prymat prawa nad polityką

  

Nowa pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska jest osobą o niewątpliwym dorobku zawodowym, zarówno orzeczniczym, jak i naukowym, pozostając osobą, której poglądów politycznych nie znamy. Na szczęście!

Bo właśnie utemperowanie politycznych zapędów znacznej części sędziów tego sądu stanie się najpilniejszym wyzwaniem, przed którym stanie pani prezes. Sędziowie, rzecz jasna, mają prawo poglądy polityczne posiadać, ale już posługiwanie się argumentacją polityczną, zamiast prawniczej, jest jednym z symptomów poważnej choroby trawiącej polski wymiar sprawiedliwości. Wybór dokonany przez prezydenta oznacza więc postawienie na prymat prawa nad polityką i, tym samym, zerwanie ze stalinowską spuścizną sądową, w której to racje polityczne stały za wieloma wyrokami (także wyrokami śmierci) wydawanymi nawet w sytuacji, gdy prawo i przyzwoitość nakazywały uczynić coś dokładnie odwrotnego. Przełom polega więc na faktycznym powrocie do cywilizacji śródziemnomorskiej, której prawo rzymskie jest jednym z fundamentów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts