Premier skomentował zgodę KE ws. polskiego programu pożyczek. „Potrzeby są znacznie większe”

- Jest wreszcie zgoda Komisji Europejskiej na jeden z instrumentów naszej Tarczy finansowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Teraz czekamy na kolejne notyfikacje, bo potrzeby są znacznie większe niż 2,2 mld Euro, na które zgodziła się Komisja - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Komisja Europejska zatwierdziła wczoraj warty 2,2 miliarda euro (10 mld zł) polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa.

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję w marcu 2020 r. Program pożyczek jest częścią szerszego polskiego programu wsparcia, tzw. "Tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw".

Do decyzji Komisji Europejskiej odniósł się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki:

Komisja Europejska podała, że w ramach programu wsparcie publiczne przyjmie formę pożyczek subsydiowanych o korzystnych stopach procentowych. Program, który będzie zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, skierowany jest głównie do dużych przedsiębiorstw.

Będzie on jednak również otwarty dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które będą się kwalifikować na podstawie określonych kryteriów.

"Program subsydiowanych przez Polskę pożyczek w wysokości 2,2 miliarda euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa. Środek ten pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii"

- powiedziała cytowana w komunikacie wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Tarcza Finansowa #KE #Mateusz Morawiecki

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo