Marzena Szymik-Mackiewicz z działu literackiego Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni poinformowała w poniedziałek, że transmisje będą się odbywać codziennie od 1 do 5 czerwca o godz. 20. Pokazy będą dostępne na kanale YouTube gdyńskiego teatru.

Linki do czytań sztuk nominowanych do finału XIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej będą aktywne do końca sierpnia.

Prezentacje rozpocznie w przyszły poniedziałek "Debil" Maliny Prześlugi, a w kolejnych dniach widzowie zobaczą: "Incydent" Jarosława Jakubowskiego, "Kapelusz: rys hagiografii" Michała Lachmana, "Listen to your heart" Piotra Rowickiego oraz "Swietłanę" Przemysława Wojcieszka.

Finał GND miał się odbyć podczas majowego 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jednak w związku z panującą pandemią festiwal został w tym roku odwołany. Teatr Miejski w Gdyni przełożył termin ogłoszenia laureata XIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej na 25-27 września.

We wrześniu miałyby też miejsce czytania i pokazy warsztatowe sztuk finałowych z udziałem Kapituły oraz publiczności. Po każdym z czytań rozmowy z autorami ma prowadzić Łukasz Drewniak.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to ogólnopolski konkurs na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Nagrodę, w wysokości 50 tys. złotych, ustanowił w 2007 r. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.