O rocznicowej akcji upamiętniającej Pileckiego poinformowała w piątek Hanna Mik, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku.

Wyjaśniła ona, że znicze, które będzie można otrzymać za darmo i – po ich zapaleniu – ustawić je pod pomnikiem rotmistrza stojącym na muzealnym placu, dostępne będą od soboty do poniedziałku. W weekend rozdawane one będą w placówce w godz. 9.30-18, a w poniedziałek od 09.30 do 16. Pierwsze 72 osoby, które w weekend odbiorą znicze, dostaną w prezencie papierowe wydanie "Raportu Witolda", czyli zapis informacji z jego pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.

Rzecznik poinformowała, że w poniedziałek rano pod pomnikiem bohatera stojącym na muzealnym placu złożą kwiaty dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki, europosłanka Anna Fotyga, dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Mik dodała, że w ramach akcji #ZniczDlaRotmistrza MIIWŚ przygotowało specjalną stronę https://muzeum1939.pl/poznaj-witolda-pileckiego. Można na niej znaleźć m.in. biogram rotmistrza Pileckiego, filmy, wywiady i artykuły opowiadające o tym bohaterze, audiobook "Raport Witolda" czy treść przesłania córki bohatera Zofii Pileckiej–Optułowicz skierowanego do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika jej ojca na placu MIIWŚ.