Samorządowcy, którzy spotkali się w poniedziałek, stojąc po dwóch stronach granicy polsko-niemieckiej w Rosówku i Rosow podkreślali, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, iż życie na zamkniętej granicy zamarło.

Mamy nadzieję, że jednak ten trudny czas pandemii wkrótce przeminie, a nasze rządy – rząd polski i rząd niemiecki - stworzą wspólnie, możliwie najszybciej, i o to apeluję, mapę drogową do tego, żebyśmy mogli bezpiecznie, ale razem funkcjonować

– powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak dodał, "dobrym ruchem" było odmrożenie granicy dla ruchu transgranicznego – pracowników czy uczniów – ale konieczne jest poznanie całego planu odmrożenia granicy.

Uważam, że rząd powinien podjąć natychmiastowe działania, żeby uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie, jak to – zamknięte.

Apelujemy aby te granice zostały otwarte nie w połowie czerwca, ale już wcześniej na małych przejściach granicznych po to, żeby pracownicy transgraniczni i inni mieszkańcy pogranicza mogli prowadzić tutaj normalne życie

– powiedział parlamentarny sekretarz stanu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann.

Powołał się na przykład Polki, która – jak wskazał – pracując w przygranicznej miejscowości Rieth, a mieszkając w oddalonym o 4 km Nowym Warpnie, przed zamknięciem granic dojeżdżała do pracy rowerem. Obecnie, aby przekroczyć granicę, musi dojechać do - oddalonego o ponad 50 km - Kołbaskowa.

Marszałek Geblewicz podkreślił, że konieczna jest informacja o terminie i zasadach pełnego odmrażania granicy.

Nie tylko my, samorządowcy, ale również handel, usługi, wszyscy musimy się przygotować do nowych regulacji, do nowych obostrzeń, które pewnie zostaną utrzymane, bo wszyscy chcemy się czuć bezpiecznie

– zaznaczył.

Urząd Marszałkowski zapowiedział, że zarówno marszałek woj. zachodniopomorskiego, jak i przedstawiciele obu krajów związkowych skierują do rządów polskiego i niemieckiego specjalne listy z apelem o jak najszybsze podjęcie działań.

Kontrole na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa zostały przywrócone 15 maja. Obowiązują obecnie do 12 czerwca.