Zgodnie z ustawą, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, komisja ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii ma być organem "niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się siedmiu członków - trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.

Sejm w środę rozpocznie trzydniowe posiedzenie. "Będziemy też starać się, aby na tym posiedzeniu Sejmu została powołana komisja ds. zwalczania pedofilii" - powiedział Terlecki na briefingu prasowym.

- Kandydaci zostaną przedstawieni Sejmowi. Naprzód oczywiście zostanie ogłoszony termin zgłaszania tych kandydatów, zapewne do połowy tygodnia i potem będziemy mogli jeszcze na tym posiedzeniu powołać komisję

 - dodał.

Pytany, czy na decyzję miała wpływ emisja filmu braci Tomasza i Marka Sekielskich - "Zabawa w chowanego" opisującego przypadki pedofilii wśród księży - Terlecki przyznał, że "film z pewnością zmobilizował i opinię publiczną i parlament do tego, żeby ta komisja wreszcie powstała i zaczęła działać".

Dodał, że komisja nie będzie się zajmować tylko pedofilią. "To też kwestia zaniechań czy zaniedbań wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie" - zaznaczył.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką; w ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji - dr. hab. Błażeja Kmieciaka. Prezydent Andrzej Duda z kolei do komisji powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Premier zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju 2019 roku po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W ubiegłą sobotę miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich - opisującego przypadki pedofilii wśród księży - "Zabawa w chowanego". Z kolei w środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek".