W trakcie rutynowych obowiązków służbowych polegających na kontroli selektywnie zebranej makulatury kierownik sortowni i kompostowni Łukasz Werbiński dostrzegł wśród odpadów przeznaczonych do sprasowania książkę.

Znaleziskiem okazała się pozycja wydawnicza, pochodząca z okresu dwudziestolecia międzywojennego pt. "Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927".

Wolumin został wydany przez Lucjana Złotnickiego, pod redakcją profesorów Henryka Mościckiego i Włodzimierza Dzwonkowskiego w 1928 roku w Warszawie.

Jak informują przedstawiciele spółki, jest to pozycja traktująca o powstaniu i funkcjonowaniu parlamentu w nowo odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej w okresie 1919-1927.

Księga składa się z dwóch części - opisowej i ilustracyjnej. W dziale opisowym podstawą księgi są autobiografie posłów i senatorów, natomiast w części ilustracyjnej portrety naczelnika państwa, wszystkich trzech prezydentów, marszałków sejmu i senatu, posłów sejmu prawodawczego i senatorów pierwszego senatu oraz wiele innych fotografii i grafik.

Książka trafiła do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Jak się okazuje to nie pierwszy tak cenny okaz znaleziony wśród odpadów. Wcześniej w "Orlim Stawie" znaleziono dzieło "Ziemia i Morza, czyli opis fizyki kuli ziemskiej" z 1873 roku.