Koronawirus w Rosji: Nowe dane. Szczególnie zagrożone są... areszty

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła 350 tysięcy i sięgnęła 353 427, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8946 nowych infekcji. Od soboty zmarło 92 pacjentów z COVID-19, przez co łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 3633. Jak poinformował sztab ds. walki z pandemią, wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby 5499 osób, co podnosi bilans wyleczonych w Rosji do 118 798.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rosyjscy obrońcy praw człowieka i adwokaci uruchomili projekt o nazwie Szara Strefa, w ramach którego zbierają informacje o przypadkach koronawirusa w aresztach śledczych i koloniach karnych.

Doniesienia o zakażeniach wśród więźniów napłynęły w weekend: w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo zachorował Zijawudin Magomiedow, aresztowany w 2018 roku, jeden z najbogatszych wówczas biznesmenów w Rosji. Chorobę wykryto także u trzech innych więźniów aresztu Lefortowo, oskarżonych o przestępstwa gospodarcze. Magomiedow, który w areszcie spędził już dwa lata, uważany był za bardzo wpływowego przedsiębiorcę powiązanego z ówczesnym premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Zakażenie koronawirusem ma u niego łagodny przebieg.

Według oficjalnych danych rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) od początku pandemii w kraju zachorowało 617 funkcjonariuszy służb i 145 skazanych, podejrzanych i oskarżonych. Nie informowano o zgonach z powodu COVID-19. Po raz ostatni FSIN podawała dane o zachorowaniach 14 maja.

Zdaniem adwokat Wiery Gonczarowej regionalne służby więzienne ignorują pytania na temat zakażeń, z którymi zwracają się do nich obrońcy, choć dane o sytuacji w aresztach są dla adwokatów istotne ze względu na własne bezpieczeństwo. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Koronawirus #Rosja

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo