Szef MON oddał hołd Witoldowi Pileckiemu. Wyrok śmierci wykonano 72 lata temu

Dziś rano, w 72. rocznicę wykonania przez władze komunistyczne wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed jego pomnikiem - poinformowało MON.

Śp. Witold Pilecki
By nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

- Rotmistrz Pilecki był jednym z najodważniejszych żołnierzy okresu II wojny światowej. Był człowiekiem niezwykłym, który za wolność naszej Ojczyzny był gotów oddać wszystko. I tak się stało. Oddał życie za to, żeby nasz kraj był wolny

 - powiedział Błaszczak cytowany we wpisie na Twitterze MON.

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Witold Pilecki #Mariusz Błaszczak

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo