Podczas spotkania omówiono środki mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych i "skuteczne powstrzymanie utrzymujących się dużych lub małych zagrożeń militarnych ze strony wrogich sił" - przekazała KCNA, na którą powołuje się Reuters.

"Na spotkaniu przedstawiono nowe strategie mające na celu dalsze zwiększenie (środków) odstraszania nuklearnego kraju i postawienie strategicznych sił zbrojnych w stan gotowości" - dodała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa.

"Podjęto też kluczowe kroki w celu znacznego zwiększenia zdolności artyleryjskich północnokoreańkiej armii ludowej"

- wskazała KCNA.

Nie podano żadnych szczegółów na temat decyzji podjętych w zakresie odstraszania nuklearnego. KCNA nie precyzuje też, kiedy odbyło się posiedzenie, ale w swej drugiej depeszy wskazuje, że Kim "wydał rozkaz siłom zbrojnym" w sobotę 23 maja - informuje agencja AFP.

W niedzielę oficjalny dziennik "Rodong Sinmun" opublikował zdjęcia z posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej.

Posiedzenie wpływowej Centralnej Komisji Wojskowej Partii Robotniczej Korei było pierwszym publicznym wystąpieniem Kima od trzech tygodni - zauważa Reuters. 1 maja, również po prawie trzech tygodniach nieobecności, Kim miał według północnokoreańskich mediów przeciąć wstęgę na ceremonii otwarcia fabryki nawozów.

Posiedzenie Centralnej Komisji Wojskowej odbyło się w sytuacji, gdy negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o denuklearyzacji Korei Północnej utknęły w martwym punkcie.