Białostockie Centrum Onkologii (BCO) od kilku lat z okazji Dnia Matki organizuje akcje profilaktyczne, z których chętnie korzystają kobiety.

"To idealna okazja do tego, by pomyśleć o sobie i zadbać o swoje zdrowie, bo piękna mama to kobieta zdrowa i świadoma" - powiedziała rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Do badań zachęca Tomasz Łobacz z Białostockiego Centrum Onkologii. "Zmiany wcześnie wykryte, zmiany wykryte na wczesnym etapie choroby, małe, są niemal w 100 procentach wyleczalne" - powiedział w sobotę mediom. Dodał, że tym bardziej warto zbadać się z okazji Dnia Matki. "Dzień Matki to świętowanie, a świętować Dzień Matki to najlepiej dbając o siebie, troszcząc się o swoje zdrowie, zdrowie córek i matek" - mówił Łobacz.

W tym roku ponad 80 kobiet skorzysta z badań USG piersi i profilaktycznej mammografii. Badania rozpoczęły się w sobotę, potrwają do piątku. Jak dodała Mróz, miejsca na badania zapełniły się w ciągu kilku godzin. "Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni tak szybkim odzewem ze strony pań, o to nam chodziło" - powiedziała.

W ramach akcji, dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w Białymstoku otrzymały drogą elektroniczną specjalnie przygotowaną laurkę-kolorowankę, a w niej życzenia: "Kochana Mamusiu, żyj pięknie i zdrowo, A życie Twoje niech się toczy kolorowo. Pamiętaj, żeby o siebie dbać, I się regularnie badać!". Laurkę może pobrać każdy ze strony internetowej Białostockiego Centrum Onkologii.

Białostockie Centrum Onkologii zachęca też kobiety do samobadania piersi w domu i apeluje, by profilaktyka stała się "nowym, dobrym zwyczajem". "Poświęcisz chwilę, być może zyskasz życie, a przecież masz dla kogo żyć!" - zachęca Mróz do umawiania się w BCO na USG piersi i mammografię.

W ubiegłym roku w BCO wykonano blisko 5,5 tys. badań USG piersi i 8,7 tys. badań mammograficznych (to o 20 proc. więcej niż w 2018 roku - informuje BCO).