Radziecki czy sowiecki – to ma znaczenie

  

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Pojednania w Warszawie opublikowało bardzo ciekawe wyniki badań nad podatnością Polaków na kremlowską propagandę dotyczącą historii. Wnioski są... mieszane. Polacy w niektórych aspektach są całkiem odporni na moskiewską propagandę i manipulacje, w innych trochę jej ulegają.

Z lektury raportu wynika, że uleganie dotyczy zwłaszcza najstarszych i najmłodszych. Ci pierwsi byli poddawani propagandowej obróbce prosowieckiej przez cały okres PRL – i trochę im z tego zostało. Najmłodsi dorośli Polacy w dobie internetu i nieczytania książek, niestety, w ogóle mają małą wiedzę i wiele można im wmówić. Raport jest bardzo obszerny, można go znaleźć na stronie CPRDiP. Podam tylko jeden wymowny przykład: okazuje się, że 85 proc. respondentów używa nazwy Związek Radziecki, a nie Związek Sowiecki. A na pytanie, jakie skojarzenia wywołuje ten pierwszy, 45 proc. wskazuje, że negatywne, 45 proc. – że pozytywne. Z grupy spytanych o skojarzenia ze Związkiem Sowieckim już 67 proc. respondentów ma skojarzenia negatywne. Jak widać, „niewinny” zabieg językowy zastosowany przez PRL szkodzi do dziś.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts