W ubiegłym roku Parlament Europejski w rezolucji z dnia 19 września w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy wezwał:

by ustanowić dzień 25 maja (rocznica egzekucji bohatera z Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, co będzie wyrazem szacunku i hołdem dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości, a także posłuży przyszłym pokoleniom za wyraźny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem...

Akt ten, przyjęty przez eurodeputowanych większością 535 głosów (przy 66 przeciw), oddał na forum międzynarodowym należny hołd pamięci Witolda Pileckiego. W Polsce postać Witolda Pileckiego była po upadku komunizmu stopniowo przypominana i upamiętniana dzięki wielu inicjatywom, państwowym i oddolnym. Jego imieniem nazywane są szkoły i ulice, powstają na jego temat różnorodne publikacje.

Za swego patrona przyjął Witolda Pileckiego powstały w Warszawie Instytut Pileckiego, skupiający się na badaniach nad totalitaryzmami. Rotmistrz jest także bohaterem niezwykłej wystawy, jaką berliński oddział Instytutu zaprezentował odbiorcom niemieckim w swojej siedzibie pod Bramą Brandenburską.

25 maja z Instytutem Pileckiego online

W rocznicę śmierci swego Patrona Instytut Pileckiego przypomina o Rotmistrzu poprzez działania na swojej stronie internetowej www.instytutpileckiego.pl i na facebooku.

25 maja opublikowana zostanie audycja zainspirowana niepublikowanym nagraniem wspomnień Marii Pileckiej - żony Rotmistrza, pochodzącym z archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Fragmenty oryginalnego materiału zostaną wzbogacone współczesnymi wypowiedziami przedstawicieli Rodziny Pileckich, dotyczącymi ich osobistych wspomnień i postrzegania pamięci o Rotmistrzu.

26 maja, z okazji Dnia Matki, Instytut opublikuje całość nagrania Marii Pileckiej. Żona Rotmistrza z zawodu była nauczycielką. W 1951 roku zostatała zatrudniona w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Ulicy. Wypowiedź Marii Pileckiej zostanie wzbogacona o opowieści jej wychowanków, którzy nazywali ją „ciocią Pilecką”.

Dodatkowo opublikowane zostaną:

24 maja – materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami oraz wideo z piosenką Uwaga Bovskiej i Darka Malejonka promujące płytę Centrum Oporu Cywilnego inspirowaną losami zwykłych ludzi, którzy odważyli się stawić opór totalitaryzmom.