Sprawa dotyczy byłego studenta krakowskiej AGH, który za pośrednictwem portali internetowych oferował telefony komórkowe na sprzedaż. Kupujący jednak nigdy nie otrzymali opłaconego towaru ani zwrotu pieniędzy. Według ustaleń śledztwa, w ten sposób Mateusz L. oszukał co najmniej kilkadziesiąt osób w całej Polsce na kwotę blisko 300 tysięcy złotych.

Były student tłumaczył, że do przestępczego procederu wszedł z powodu nałogowego hazardu. Był przekonany, że uda mu się pieniądze pozyskane z wyłudzeń pomnożyć w grach, a następnie spłaci oszukanych. Jednak oczekiwanych wygranych nie było, rosły za to hazardowe długi, które pokrywał z kolejnych oszustw.

Sprawami oszukanych przez niego osób zajmowało się kilka sądów z całego kraju. Opolski sąd pierwszej instancji wydał wyrok łączny w wysokości 20 lat pozbawienia wolności. Od tej surowej kary odwołał się adwokat oskarżonego. Mateusz L. od dwóch lat przebywa w więzieniu.

Jak powiedział sędzia Daniel Kliś, rzecznik Sądu Okręgowego w Opolu, w piątek sąd apelacyjny przychylił się do wniosku obrony i złagodził karę więzienia do pięciu lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.