Ważna rozmowa prezydentów Polski i Niemiec. Steinmeier pogratulował polskim władzom

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Frank Walter Steinmeier/Andrzej Duda
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Jak podkreślono prezydenci Polski i Niemiec "omówili koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawioną w liście Andrzeja Dudy do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego, szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego".

Prezydenci poświęcili uwagę także kwestiom gospodarczym.

- Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy

 - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Dudy i Steinemeiera "zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym". Prezydenci zgodzili się, że "dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech".

Podczas rozmowy Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy.

- Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważamy, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy

 - powiedział Duda.

- Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami

 - zadeklarował.

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

Godzinna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec była kolejną z serii rozmów z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa. W czwartek prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Chorwacji.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Frank-Walter Steinmeier #Polska #Niemcy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo