Policjanci z Jarocina rozpoczęli wzmożone działania profilaktyczne, których celem jest uczulenie mieszkańców przed zbyt dużą ufnością i uchronienie ich przed staniem się ofiarami oszustów.

W tym celu rozwieszają plakaty zawierające schemat działania oszustów. Plakaty przyklejane są na tablicach ogłoszeniowych rodzinnych ogródków działkowych, placówek bankowych oraz kościołów.

"Na plakatach informujemy, że policjanci nigdy nie relacjonują o swoich działaniach operacyjnych osobom postronnym, nie żądają i nie przyjmują żadnych pieniędzy"

- powiedziała asp. Agnieszka Zaworska.

Akcja jarocińskiej policji ma związek z ostatnimi wydarzeniami na terenie Wielkopolski.

W siedem dni przestępcy oszukali 10 osób i wyłudzili od nich pół miliona złotych. W większości poszkodowanymi byli seniorzy. Podawali oni swoje loginy do kont i kody dostępu. Legenda, którą wymyślili oszuści polegała na fałszywej informacji o hakerskim ataku na konta prywatnych osób.

W ten sposób 72-latek z Kalisza przelał oszustom 88 tys. zł, 53-latka z Konina straciła 38 tys. zł, 66-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. straciła 80 tys. zł, 67-latka z Kępna przelała oszustom 30 tys. zł i 84-letnia kobieta z Jarocina straciła 20 tys. zł, 73-letni mężczyzna z Ostrowa Wlkp. stracił 120 tys. zł - podała przykłady rzecznik prasowa jarocińskiej policji.