W ubiegłym tygodniu, podczas piątkowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" nawiązująca do wizyty 10 kwietnia br. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, mimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa.

Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie tego notowania Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Kazik, pytany w piątek w radiu RMF FM, czy czuje, że jego wolność jest zagrożona, odpowiedział: "jaka wolność zagrożona, ja się nadal czuję wolnym człowiekiem".

"Nie czuje się ofiarą w ogóle czegokolwiek. Ja bardzo, bardzo dziękuje za poparcie muzykom, dziennikarzom i politykom, natomiast szczerze mówiąc takiego poparcia nie potrzebuję"

- powiedział.

Dodał, że otrzymał dwa telefony od dziennikarzy, którzy odeszli w ostatnim czasie z pracy w Trójce.

Były to słowa podziękowania, gdyż, zacytuję jednego z nich: "twoja piosenka pozwoliła mi przejrzeć na oczy i wypisać się z tego programu Trzeciego"

- opowiadał.

"A poza tym robią mi promocję, na jaką musiałbym miliony złotych wydać, których nie mam"

- dodał.

Na pytanie, czy ktoś z radia publicznego do niego zadzwonił i go przeprosił, odpowiedział: "z radia publicznego, żeby mnie ktoś przepraszał? Nie, nie, nikt nie dzwonił".

Lider Kultu mówiąc o kulisach powstawania swojej najnowszej płyty, na której znajdzie się utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" powiedział, że "wszystkie teksty są bardzo aktualne i napisane w ostatnich dwóch miesiącach".


Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji. W niedzielę dyrektor radiowej Trójki podawał, że z ustaleń informatyków wynika iż to prowadzący 15 maja audycję "zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

W czwartek na posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, której tematem była sytuacja w redakcji Programu III Polskiego Radia podjęto decyzję o wystosowaniu do Szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego listu o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej oraz dyrektora Programu III PR Tomasza Kowalczewskiego.