Otwierając sesję, premier Li Keqiang nie wyznaczył celu wzrostu PKB na 2020 rok, ale zapowiedział wsparcie dla gospodarki borykającej się z bolesnymi skutkami pandemii koronawirusa, w tym zabiegi na rzecz utrzymania miejsc pracy. W pierwszym kwartale chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc.

Pogłębimy reformy obrony narodowej i wojska, zwiększymy nasze możliwości logistyczne i zaopatrzeniowe, i będziemy promować innowacyjny rozwój nauki i techniki związanej z obronnością.
- powiedział Li, przemawiając do ok. 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

W 2019 roku oficjalny budżet na obronność Chin wynosił 1,19 bln juanów (wówczas równowartość ok. 177,5 mld USD) i był o 7,5 proc. wyższy niż w roku poprzednim.

Agencja Reutera zauważa, że pomimo pandemii koronawirusa chińskie i amerykańskie wojsko utrzymały aktywność na spornym Morzu Południowochińskim oraz wokół Tajwanu, uznawanego przez Pekin za zbuntowaną prowincję ChRL. Chiny mierzą się również z możliwością wybuchu kolejnych niepokojów w Hongkongu w związku z planem narzucenia temu regionowi przepisów przeciw działalności wywrotowej.

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku z Uniwersytetu Macquarie w Sydney Bates Gill ocenił, że mniejszy niż w ubiegłym roku wzrost wydatków na obronność odzwierciedla zacieśnienie budżetu i konieczność rozwiązania innych kwestii gospodarczych.

Wzrost o 6,6 proc. nie jest nieznaczny i może być wielokrotnie wyższy niż spodziewany wzrost PKB w nadchodzącym roku.
- zaznaczył, cytowany przez Reutera.

Pandemia koronawirusa dodatkowo pogorszyła napięte relacje pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Think tank związany z chińskim ministerstwem bezpieczeństwa państwowego przestrzegł niedawno w wewnętrznym raporcie, że ChRL mierzy się z narastającą wrogością na świecie, co może nawet doprowadzić do konfrontacji zbrojnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Chiny są drugim krajem świata pod względem wydatków na siły zbrojne, po USA. Oficjalny budżet wojskowy Chin na 2020 rok odpowiada około jednej czwartej wydatków na obronność USA w ubiegłym roku, które wyniosły 686 mld dolarów.

Chińskie władze podkreślają, że wydatki na wojsko służą obronności i są stosunkowo niewielkie w porównaniu do krajowego PKB. Wśród zagranicznych dyplomatów i ekspertów powszechna jest jednak opinia, że prawdziwy budżet Chin na siły zbrojne jest wyższy niż podawany oficjalnie. Według szacunków szwedzkiego instytutu Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) rzeczywiste wydatki wojskowe Chin w 2019 roku wyniosły 261 mld dolarów, czyli więcej niż oficjalnie ogłoszone 1,19 bln juanów (wówczas 177,5 mld dolarów).