Rzecznik prasowy Narodowego Muzeum Morskiego Aleksandra Pielechaty poinformowała, że pierwszych pięciu gości, którzy kupią bilety w kasach w Spichlerzach na Ołowiance oraz Ośrodku Kultury Miejskiej, dostanie prezent od muzeum.

Liczba osób przebywających jednorazowo na "Sołdku" będzie limitowana. Zwiedzanie będzie możliwe jedynie w rękawiczkach, które goście otrzymają w cenie biletu. Ośrodek Kultury Morskiej będzie zaś dostępny do zwiedzania z wyłączeniem sali interaktywnej oraz części stanowisk dotykowych na wystawie "Statki nasza pasja".

Narodowe Muzeum Morskie kolejne oddziały – Żuraw, statek-muzeum "Dar Pomorza" w Gdyni, oddziały w Trzewie, Kątach Rybackich i Helu - planuje otworzyć w kolejne soboty.

Jako pierwsze Narodowe Muzeum Morskie udostępniło ponownie do zwiedzania w ubiegłą sobotę swoją siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.

Rudowęglowiec "Sołdek" był pierwszym oddanym do eksploatacji po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jednostka została zaprojektowana przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 roku. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 r.

Decyzją ówczesnych władz jednostce nadano nazwisko przodującego stoczniowca - trasera Stanisława Sołdka. Matką chrzestną została jego żona Helena. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 25 października 1949 r. w Szczecinie. "Sołdek" pływał do 2 stycznia 1981 r. W ciągu przeszło 31 lat eksploatacji statek odbył 1 tys. 479 podróży morskich, w czasie których przewiózł ponad 3,5 mln ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

W 1985 r. eksploatowanego przez Polską Żeglugę Morską "Sołdka" przejęło Centralne Muzeum Morskie (dzisiejsze Narodowe Muzeum Morskie. Statek został zacumowany na Motławie, u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się główna siedziba placówki i odtąd służy jako statek-muzeum.(