Dzień Teatru Publicznego obchodzony jest 16 maja. Zwykle towarzyszyła mu akcja "Bilet do teatru za grosze", dzięki której widzowie mogli obejrzeć spektakle płacąc za to symboliczne kwoty. Z powodu epidemii koronawirusa teatry są obecnie zamknięte, więc działalność artystyczna, a także obchody święta przeniesiono do internetu.

"Pandemia pokazała jak wiele jest niemożliwe, ale pokazała też jak wielką ochotę mamy na spotkanie i to jak ważny jest dla nas teatr" - powiedziała dziennikarka Dorota Sokołowska, jedna z prowadzących spotkanie online w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Dodała, że to "spotkanie niezwykłe, przekraczające granice".

Białostocki teatr zaprosił widzów na niecodzienne widowisko - artyści z Białegostoku wspólnie z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi, przeczytali na żywo fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Czytanie, odbywające się na obu scenach, wyreżyserowała Alena Ghannom z mińskiego teatru.

Wydarzenie zebrało przed monitorami komputerów ok. 150 widzów.

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.