W ramach obchodów 30-lecia samorządu odbyło się wspólne sadzenie drzew w "Sadzie Samorządności" z udziałem m.in. prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego i przewodniczącej Rady Miasta Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.

"30 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe"- przypomniał Trzaskowski i zwrócił uwagę, że bardzo często był pytany – zwłaszcza przez osoby z zagranicy – jak Polsce przez te 30 lat udało się osiągnąć tak gigantyczny sukces. "Pierwsza odpowiedź, która mi się ciśnie na usta to właśnie samorząd, silny samorząd" – wskazał.

Jak wyjaśnił, 30 lat temu byliśmy na tyle mądrzy, żeby zbudować silną władzę samorządową, która jest blisko obywatela i wie, jakie są jego potrzeby i jak je realizować. 

Podkreślił przy tym, że 30 lat silnego samorządu to 30 lat zmieniającej się Polski.

Ewa Malinowska-Grupińska dodała, że dla samorządowców to 30-lecie jest powodem do świętowania. I wypaliła, że "to samorząd w tak bardzo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wspomagał szpitale i lekarzy. To samorząd organizował pracę nauczycieli i dzieci. To samorząd pomaga przedsiębiorcom, likwidując opłaty i pomagając im w ich działaniu codziennym".