We mszy świętej uczestniczyli samorządowcy z Braniewa i Fromborka.

- W tym roku z powodu pandemii uroczystości są skromniejsze. Nie ma na nich dzieci szkolnych czy turystów. Najważniejsze jednak, że pamiętamy o Koperniku i jego dziele

 - powiedział proboszcz fromborskiej archikatedry ks. Jacek Wojtkowski.

Po mszy zorganizowano koncert organowy wykonaniu Pawła Kuchnickiego.

Dzisiaj przypada 477. rocznica śmierci i 10. rocznica ponownego pochówku kanonika Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Pochówek odbył się po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków. Identyfikacji tej dokonywano m.in. za pomocą badań DNA. Identyfikacja ta była możliwa w 2008 roku dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch przypadkach okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze.

Rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 70 tys. turystów z Polski i świata. Grób Kopernika chętnie odwiedzają m.in. goście z Japonii.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł w 1543 we Fromborku, gdzie spędził wiele lat życia jako kanonik kapituły warmińskiej. Kopernik na Warmii pracował też w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.