Ponad 100 włoskich mafiozów pobierało zapomogę dla najuboższych. Wśród nich bossowie 'ndranghety

Jak wynika z ustaleń włoskiej Gwardii Finansowej, 101 mafiosów z Kalabrii pobierało od państwa dochód obywatelski dla najuboższych. Wśród nich byli także bossowie tamtejszej mafii. Łącznie mafiosom wypłacono ponad pół miliona euro.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/moerschy

Dochód obywatelski został wprowadzony przez pierwszy rząd Giuseppe Contego w 2018 roku. Był to flagowy element programu koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd. Kilka milionów najuboższych otrzymuje zapomogę w wysokości do 780 euro miesięcznie. W przypadku rodzin jest to 1 180 euro.

Rząd zapewniał, że będą prowadzone skrupulatne kontrole, by nie dopuścić do tego, aby pomoc ta trafiła do osób, którym nie przysługuje.

W Kalabrii na południu przez wiele miesięcy dochód otrzymywało 101 bossów i szeregowych członków mafii - ustalono to podczas operacji Gwardii Finansowej z miasta Reggio Calabria pod kryptonimem "Mala Civitas" (złe obywatelstwo). Funkcjonariusze odkryli, że jako ubodzy wymagający wsparcia państwa figurowali bossowie gangów z kolebek mafii w Gioia Tauro i innych miastach.

Pomoc otrzymywali między innymi synowie potężnego przemytnika kokainy Roberto Pannunziego pseudonim "Bebe", uważanego przez śledczych za "włoskiego Pablo Escobara" - podały media.

Policja skarbowa zawiadomiła natychmiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Inps, który ma wszcząć procedurę cofnięcia zasiłków dla ludzi 'ndranghety.

Dotychczas wypłacono mafiosom łącznie 516 tys. euro.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#mafia #Włochy

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo