Kwarantanna została zarządzona po tym, gdy na początku maja u kleryków wracających z domów do seminarium po kilkutygodniowej przerwie, przeprowadzono badania na obecność koronawirusa. Testy objęły 53 osoby. W czterech przypadkach zdiagnozowano bezobjawowy przebieg zakażenia koronawirusem.

Jak poinformował rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownym ks. dr Marcin Głowiński, kolejne testy diagnostyczne nie wykazały kolejnych zakażeń i można było zakończyć dwutygodniowy okres kwarantanny.

"Drugie badania wykazały, że jesteśmy zdrowi i dzięki temu możemy rozpocząć względnie normalne funkcjonowanie w naszym domu formacyjnym. W trosce o nasze zdrowie pamiętamy jednak o wszelkich środkach bezpieczeństwa. Czterech braci zakażonych wciąż przebywa w izolacji, przechodząc chorobę bezobjawowo"

– podał rektor w oświadczeniu.

Rektor podziękował jednocześnie wszystkim, którzy wspierali seminarium duchowo swoją modlitwą i postem oraz "troszczyli się na różne sposoby". "Jest bardzo wiele osób, które pisały, dzwoniły, służyły konkretną pomocą. Dostrzegamy, że dla naszej wspólnoty był to z jednej strony czas wielu wyzwań, ale i czas łaski" – podkreślił ks. Głowiński.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano niemal 1,9 tys. przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 141 osób zmarło, a 795 wyzdrowiało.