Według niej, pandemia koronawirusa pokazała słabość systemu ochrony zdrowia czy systemu edukacji, który nie jest przygotowany na "mobilne zmiany".

Zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej jedyną szansą powrotu do normalności, jak mówiła, "jakiegokolwiek odbicia silnych instytucji", które będą w stanie realnie pomagać obywatelom, są wybory prezydenckie

Nowacka liczy na uczciwe wybory. 

Obecny na konferencji poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński przypomniał, że zarząd Inicjatywy Polskiej poparł kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta. Uważa, że jest szansa wygrać te wybory, ale zależeć to będzie m.in. od mobilizacji elektoratu.

Jak mówili politycy, Inicjatywa Polska jako część Koalicji Obywatelskiej rusza na spotkania w całej Polsce, aby rozmawiać z grupami zawodowymi, mieszkańcami, na ile pozwolą na to warunki. Łódź była pierwszym miastem na tej trasie. Jak powiedział Joński, parlamentarzyści spotkali się przed południem z pielęgniarkami i położnymi, później czeka ich jeszcze spotkanie z przedsiębiorcami.

Podobnie jak Nowacka, tak i Joński uważa, iż ostatnie dni pokazały, że w Polsce nie dzieje się dobrze. Jak mówił, wprowadza się cenzurę w radiowej "Trójce", w sposób niespotykany w ostatnich latach tłumione są protesty. Zdaniem posła mamy też w naszym kraju do czynienie z "jakimś syndykatem finansowym, tarczą ochroną polityków PiS, którzy w oświadczeniach majątkowych wykazują niewielkie oszczędności, a żony, bracia, synowie mają udziały w spółkach, jak się okazuje nawet rzędu 40 mln zł".

Przypomniał, iż kilka miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki obiecał, że oświadczenia majątkowe będą wspólne - zarówno polityków, jak i ich żon. Dlatego apeluje do szefa rządu, aby na posiedzeniu Sejmu, które ma się odbyć za kilka dni, przedstawił projekt takiej ustawy. Jak mówił, "jesteśmy w stanie zagłosować z PiS" w tej sprawie.

Z kolei do sytuacji w edukacji odniósł się poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski. Według niego polska szkoła nie była przygotowana na takie wyzwanie. "Kiedy dzieci zostały zamknięte w domu, okazało się, że nauczycielki i nauczyciele, ale również my rodzice, do tego nie zostaliśmy przygotowani" - powiedział. Przypomniał, że już wiele lat temu prosił różne siły polityczne, aby wyposażyć każdego ucznia w tablety czy komputery, aby przygotować szkołę do "cywilizacyjnego programu".

Poinformował, że klub Koalicji Obywatelskiej będzie proponować pakiet przepisów, które zmienią edukację i doprowadzą do tego, że będzie ona nowoczesna, dziecko będzie wyposażone w nowoczesny sprzęt, nauczyciele i nauczycielki będą przygotowani, żeby uczyć dzieci zarówno zdalnie, jak i w szkole przy użyciu najnowocześniejszej technologii.