Podczas dzisiejszej audiencji papież Franciszek, odnosząc się do encykliki "Laudato Si'", mówił o powiązaniu modlitwy z kontemplacją dzieła stworzenia.

- Modlący się człowiek podziwia tajemnicę istnienia wokół siebie, widzi gwiaździste niebo nad sobą – które astrofizyka ukazuje nam dziś w całej jego okazałości – i zastanawia się, jaki plan miłości musi kryć się za tak zadziwiającym dziełem!

 – powiedział papież.

Papież podkreślił, że w całym wszechświecie człowiek jest jedynym stworzeniem świadomym takiej obfitości piękna.

- Byt, który rodząc się jest mały, umiera, dziś jest, jutro go nie ma, ale jest jedynym świadomym, – to my – jesteśmy świadomi tego piękna. (…) Wychodząc właśnie od wspaniałego opisu stworzenia, ktoś zaczął odnajdywać motywy do dziękczynienia, do chwalenia Boga za istnienie

 – podkreślił papież.

Tydzień Laudato Si’ obchodzony jest w Kościele katolickim na całym świecie. W tym czasie w Kościołach lokalnych odbywają się różne wydarzenia i spotkania modlitewne, inspirowane tematyką ochrony stworzenia. Można je znaleźć za pomocą wyszukiwarki na stronie wydarzenia laudatosiweek.org. Na tej stronie można też zgłosić własne inicjatywy, w którą mogą – osobiście lub wirtualnie – włączyć inni wierni.

- Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dzieciom, które dorastają? 

- to pytanie zawarte w encyklice Laudato Si' ponowił papież Franciszek w zaproszeniu do udziału w obchodach Tygodnia Laudato si'.

Encyklika "Laydato Si'", zwana "zieloną encykliką", jest w głównej mierze poświęcona ochronie środowiska naturalnego.

- Encyklika Laudato Si' została entuzjastycznie przyjęta i skłoniła ludzi na całym świecie do pogłębienia refleksji nad Stwórcą i Bożym światem. Jej wizja integralnej ekologii, dostrzegającej związki między tym, jak traktujemy Boga, naturę i siebie nawzajem, proponuje proste, ale głębokie prawdy o nawróceniu, które jest konieczne, aby pokonać ekologiczny grzech.Tydzień Laudato Si' nawiązuje nie tylko do encykliki, ale także do innych dokumentów, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich pięciu lat. Należą do nich m.in. “Querida Amazonía”, wezwanie apostolskie synodu o Amazonii, oświadczenie biskupów w sprawie zmian klimatu

 - wyjaśniają organizatorzy Tygodnia Laudato Si', który odbywa się pod patronatem m.in. Dykasterii ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka, Caritas Internationalis i Rady Konferencji Biskupich Europy.