Szerokie zastosowanie improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) stało się głównym zagrożeniem, z jakim muszą się zmagać polscy żołnierze w ramach misji zagranicznych i walki z terroryzmem. Zagrożenie ze strony IED wymusza więc prowadzenie intensywnego szkolenia żołnierzy z zakresu jego rozpoznania i zwalczania oraz odpowiedniego wyposażenia pododdziałów przeznaczonych do ich usuwania.

19 maja na elbląskiej Modrzewinie żołnierze 16. Pomorskiej Brygady Logistycznej realizowali szkolenie programowe z wykorzystaniem improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED). Doświadczeni instruktorzy omówili jego budowę, rodzaje, metody i techniki użycia w działaniach taktycznych. Remontowcy doskonalili swoje umiejętności w zakresie zredukowania zagrożenia IED położonego w niebezpiecznym punkcie na trasie patrolu, szukali pułapki i ją identyfikowali – podaje oficjalny portal 16. Pułku. 

Podczas wtorkowego ćwiczenia dla nowych żołnierzy 16. Pułku Logistycznego wyzwaniem była jazda adaptacyjna pojazdami wojskowymi na wymagającym terenie Modrzewiny. W programie szkolenia była również obrona przeciwlotnicza oraz ochrona i obrona obiektów. Środa 20 maja, jest kolejnym dniem ćwiczenia batalionu remontowego – czytamy.