Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Fulbright Slavic Award to przede wszystkim nagroda dydaktyczna. W ramach stypendium dołączę do kadry Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i poprowadzę zajęcia na temat najnowszej historii kina polskiego i amerykańskiego z tamtejszymi studentami.

- mówi Dawid Junke.

Ale to nie wszystko. Reprezentant Uniwersytetu Wrocławskie poprowadzi również na miejscu badania – w doskonałych warunkach, bo University of Washington to największa uczelnia na Zachodnim Wybrzeżu USA i jeden z trzech uniwersytetów o największym budżecie badawczym (research budget) w Stanach Zjednoczonych.

Z mojej perspektywy bardzo ważna jest również skala lokalnego przemysłu filmowego i bliskość Hollywood. Wykorzystam je w swoich badaniach nad autorstwem seriali telewizyjnych i statusem showrunnerów. Mam również nadzieję, że uda mi się nawiązać stałą współpracę pomiędzy Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego a Wydziałem Języków i Literatur Słowiańskich na University of Washington. Mam w planach m. in. organizację wspólnej konferencji naukowej, która odbywałaby się na przemian we Wrocławiu i w Seattle.

- mówi Dawid Junke.