O uruchomieniu punktu, który działa na parkingu hali Ergo Arena zlokalizowanej na granicy Sopotu i Gdańska, poinformowała rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Wyjaśniła, że z usług punktu mogą nieodpłatnie korzystać pracownicy służby zdrowia i domów opieki społecznej. „Punkt został wpisany także na listę miejsc, gdzie badania mogą wykonać osoby powracające z kwarantanny” – poinformowała, dodając, że punkt oferuje też indywidualne komercyjne testy kosztujące 399 zł.

Heidrich wyjaśniła, że punkt pobrań działa na parkingu na tyłach hali, a przeznaczony jest zarówno dla zmotoryzowanych, jak i dla pieszych. Przekazała, że „inicjatorem projektu są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta prowadzące największe na Pomorzu Laboratorium Genetyczne”, a sam punkt powstał we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu oraz za zgodą Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

„Doświadczenia innych krajów pokazują jasno, że duża liczba wykonywanych testów oraz ich dostępność są kluczowe w walce z epidemią. Dlatego cieszymy się, że kolejny mobilny punkt pobrań powstał właśnie na granicy Sopotu i Gdańska”

– powiedziała cytowana w komunikacie przekazanym przez magistrat wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Heidrich wyjaśniła, że badania wykonywane są metodą biologii molekularnej – rtPCR, a rejestracja na nie odbywa się poprzez stronę www.testujemy.org. „Osoby korzystające z darmowych testów rejestrują się poprzez tą samą stronę w zakładce Dla służby zdrowia” – zaznaczyła, dodając, że wyniki badań dostępne będą w ciągu 24 h od pobrania na specjalnej platformie internetowej medipoint.pl.

W Pomorskiem działają w tej chwili cztery inne miejsca, w których – w formule drive-thru (dla zmotoryzowanych), pobierany jest materiał do badań pod kątem COVID-19. Istnieją one w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i w Chojnicach.

Z kolei w poniedziałek na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęło działalność mobilne centrum oferujące bezpłatne testy na koronawirusa zmotoryzowanym oraz pieszym. Punkt ten działa przy bramie wjazdowej prowadzącej do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego). Oferuje on darmowe testy każdej chętnej osobie, która może być nosicielem wirusa.