Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Premier i prezydent rozmawiają z przedsiębiorcami. "Polska może zająć lepsze miejsce, niż przed kryzysem"

Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce tak, że Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju "Tarcza dla polskich firm i pracowników". Udział w nim biorą również prezydent Andrzej Duda oraz przedsiębiorcy - przedstawiciele różnych sektorów gospodarki.

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Paweł Borys,
Krystian Maj/KPRM

"Nasze programy są uznawane, mogę to podkreślić, za jedne z najlepszych na świecie - chronią miejsca pracy, ale chronią też przedsiębiorców" - mówił premier.

Morawiecki podkreślał, że najbliższe miesiące będą trudne.

"Ale liczę na to, że Europa Zachodnia odbije się w ciągu tych paru miesięcy, a to dla nas fundamentalnie ważne, bo to oznacza, że polski eksport będzie mógł znowu ruszyć"

- powiedział.

Szef rządu porównywał także przyrost bezrobocia w Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych do Polski i zaznaczył, że w Polsce nie ma obecnie do czynienia ze zjawiskiem gwałtownych zwolnień grupowych i gwałtownego wzrostu bezrobocia. Dodał, że wzrost bezrobocia w Polsce był na niskim poziomie - niższym, niż przewidywania instytucji finansowych czy Komisji Europejskiej.

"Te wielkie programy społeczne, na czele z 500 Plus, to przecież oprócz względnego spokoju w czasach kryzysu w wielu polskich rodzinach, oznaczają większy popyt na produkty przedsiębiorców"

- zaznaczał.

"Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce, przechować nie tylko miejsca pracy - to fundament, to najważniejsze, ale także moce produkcyjne, zdolności wytwórcze tak, że Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze niż miała przed kryzysem"

- ocenił premier.

Zapewniał, że rząd będzie się wsłuchiwać w głos przedsiębiorcom. Dziękował też za współpracę poszczególnym resortom, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i instytucjom finansowym.

"Wszystkie instytucje polskie zrozumiały błyskawicznie, dużo lepiej i szybciej niż wiele zachodnich, że to kryzys bezprecedensowy, że musimy znaleźć odpowiedź jakiej nigdy żaden polski rząd wcześniej nie musiał poszukiwać - jak w krótkim czasie aktywować setki miliardów złotych"

- mówił premier.

Informował również, że trwają prace nad kolejnymi elementami wsparcia gospodarki.

"Pracujemy z panem prezydentem, żeby kolejne odsłony (tarczy antykryzysowej) dla wszystkich branż były jak najlepsze, jak najbardziej właściwe i jestem przekonany, że taką odpowiedź znajdziemy"

- przekonywał Morawiecki.

Premier przyznał, że bolesne jest to, iż w czasach kryzysu ciężko uzyskać nowe finansowanie z banków na projekty innowacyjne.

"Proszę wziąć jednak pod uwagę, że ten zastrzyk pieniędzy ze strony państwa polskiego, bo to nie są pieniądze unijne, to są w 100 proc. pieniądze państwa polskiego, nas wszystkich, które wkładamy po to, żeby firmy przetrwały, żeby miejsca pracy przetrwały, to również w jakimś stopniu kompensuje potencjalny ubytek finansowania ze strony różnych instytucji finansowych"

- mówił.

"Jesteśmy w kontakcie z sektorem finansowym i zwracamy na to uwagę, można powiedzieć (...) ciśniemy również ich, żeby oni (...) wzięli aktywny pozytywny udział w tej fazie wychodzenia z kryzysu" - powiedział.

"Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z tego kryzysu koronawirusowego i dzięki temu będziemy mogli zajmować coraz lepsze miejsca w różnych branżach (...), w tym wyścigu gospodarczym w Europie i na świecie. Tutaj na pewno dla projektów innowacyjnych będą potrzebne nowe, kolejne mechanizmy finansowania, oprócz tych, które już są dostępne"

- powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że wychodząc z kryzysu, rządowi zależy też na tym, aby poprzez nowy układ gospodarczy, który wytworzy się w Europie i na świecie, abyśmy zajmowali miejsca coraz bardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, wchodzili w coraz bardziej innowacyjne branże.

"Innowacyjne branże charakteryzują się, zwłaszcza na początku, wysokim ryzykiem (...). Mamy po to właśnie utworzone specjalne fundusze przy PFR , fundusze VC, żeby korzystać z funduszy podniesionego ryzyka dla niektórych przedsięwzięć" - mówił premier. Dodał, że są też fundusze w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, które mogą służyć do tego typu projektów.

Wtorkowa konferencja z przedsiębiorcami dotycząca wsparcia w wyniku kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa została zorganizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. Wziął w niej udział również prezydent Andrzej Duda oraz przedsiębiorcy - przedstawiciele różnych sektorów gospodarki.

"Biznes potrzebował odpowiedzialnego wsparcia ze strony państwa, ale państwo potrzebowało odpowiedzialnego wsparcia przez biznes"

- mówił prezydent Andrzej Duda podczas wideokonferencji z przedsiębiorcami. Padła też zapowiedź ciągłości programów społecznych wprowadzonych przez rząd.

W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł, otrzymało je 145 tys. firm, a w poniedziałek uzyskało je 20 tys. przedsiębiorstw

- poinformował z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na dzisiejszej konferencji PFR.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo