Kiedy będzie ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? Rafał Trzaskowski znów zmienia zdanie

Jeśli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, będę namawiał usilnie prezydenta stolicy z opozycji, który zajmie moje miejsce, żeby wystąpił z inicjatywą stworzenia w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego - zadeklarował dziś prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. To jednak nie pierwsza taka deklaracja. Podobną wygłosił w ubiegłym roku. „Złożę swoją konkretną propozycję, ale po wyborach parlamentarnych" - mówił wówczas.

Ulica Lecha Kaczyńskiego / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Pytany dziś w Polsat News Trzaskowski, dlaczego przez 1,5 roku jego rządów w Warszawie nie powstała ulica Lecha Kaczyńskiego, odparł:

„Jeśli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, będę namawiał usilnie prezydenta stolicy z opozycji, który zajmie moje miejsce, żeby wystąpił z inicjatywą stworzenia w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego”.

Jak jednak tłumaczył ciągły brak takiej inicjatywy?

- Nie chcę robić tego teraz, bo nie chcę wpisać tej dyskusji w kampanię wyborczą, bo to sprawa zbyt poważna. Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w Warszawie, ale nie chcę, żeby rozpoczął się jazgot polityczny dookoła tej sprawy

- przekonywał prezydent Warszawy.

[polecam:https://niezalezna.pl/263517-warszawiacy-przeciwko-wladzom-stolicy-powrocila-ulica-lecha-kaczynskiego#menu]

Z braku ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego w Warszawie Rafał Trzaskowski tłumaczył się też niedługo po zaprzysiężeniu na prezydenta stolicy. Oczywiście -jak przekonywał Trzaskowski- Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie.

- Nie chcę podejmować inicjatywy w ogniu kampanii wyborczej, która się właśnie zaczyna - do PE, a później do parlamentu, dlatego, że dobrze wiem, że w kampanii wyborczej mielibyśmy tylko zgiełk polityczny

- mówił na konferencji prasowej w marcu ubiegłego roku. Zadeklarował wtedy, że „złoży konkretną propozycję, ale po wyborach parlamentarnych".

ZDM nazwę alei zmienił w lutym po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w początkach grudnia zeszłego roku podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną - w tym uchylenie zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. NSA wskazywał, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe. Uchylenia zmian tamtych nazw stały się wówczas prawomocne.

Po tej decyzji ZDM był zobligowany do przywrócenia wcześniejszego oznakowania dla 44 ulic. 


 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rafał Trzaskowski #aleja Lecha Kaczyńskiego

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo