Mobilny punkt pobrań próbek do badań pod kątem CCVID-19 stanął przy bramie wjazdowej prowadzącej do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Oferuje on darmowe testy każdej chętnej osobie, która może być nosicielem wirusa.

Aby skorzystać z badania, należy wcześniej umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. (58) 72– 05-05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny). Rejestracja działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12.00-15.00. Z kolei próbki pobierane są przez cały tydzień (także w sobotę i niedzielę) w godz. 13.00-16.00

Pobieraniem próbek do badań zajmują się – w ramach wolontariatu – studenci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku.

Jak wyjaśnił obecny na otwarciu punktu dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski, pobrane przez studentów próbki przekazywane będą do laboratorium sanepidu albo laboratorium UCK.

- Ten mobilny moduł-budynek jest jednak przystosowany również do autonomicznego prowadzenia badań. Gdybyśmy pozyskali aparat point-of-care, testy można by wykonywać w miejscu poboru materiału

– zaznaczył.

Dodał, że do bezpłatnych badań może zgłosić się każdy.

- Musi jednak spełniać pewne warunki. Po pierwsze musi zadzwonić na infolinię UCK, gdzie przejdzie ankietę

 – powiedział, zaznaczając, że do badań kwalifikowane będą osoby mające objawy mogące wskazywać na infekcję koronawirusa i ci, którzy mieli bezpośredni kontaktem z kimś, kto jest chory.

Kraszewski podkreślił, że osoba badana musi okazać dowód osobisty. "Wynik badania dostępny jest do 24 godzin" – dodał, wyjaśniając, że informacja o efektach analiz przekazywana będzie zainteresowanym telefonicznie.

Kraszewski poinformował, że punkt dziennie będzie mógł pobrać próbki od około 40 osób. Wyjaśnił, że obiekt ustawiono na terenie kampusu UG ze względu na dobrą lokalizację, w tym bliskość głównej arterii komunikacyjnej biegnącej przez Gdańsk. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, jak długo mobilne centrum działać będzie na terenie kampusu UG ani też, gdzie zostanie ono przeniesione później.

Biuro prasowe UCK poinformowało, że moduł, w którym mieści się centrum pobrań, został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu.

- Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu wojewody pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

 – podano w komunikacie.

Obecny na otwarciu punktu wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przypomniał, że w regionie od jakiegoś czasu działają cztery inne miejsca, w których pobierany jest materiał do badań pod kątem COVID-19. Istnieją one w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i w Chojnicach. Pracują w formule drive-thru.

Drelich wyjaśnił, że efekt działania tak dużej liczby "centrów diagnostycznych, które są poza szpitalami, minimalizuje ryzyko zakażeń szpitalnych" widać w statystykach. Przypomniał, że w Pomorskiem – mimo przeprowadzania dużej liczby testów – notuje się stosunkowo niewielką – na tle kraju – liczbę zachorowań na COVID-19.

- Punkty, które utworzyliśmy, są w stanie obsługiwać setki osób na dobę, i one będą czynne w takich godzinach, w jakich będzie potrzeba

 – zaznaczył.